Dvounosníkový mostový jeřáb GIGA umí naskladnit více než 7 000 tun hutního materiálu měsíčně

vyšlo pro časopis T +T Technika a trh 04/2017

O nejnovější jeřábové investici ve firmě Nypro hutní prodej v jejím přerovském skladu jsme si povídali s ředitelem akciové společnosti, panem Milošem Nývltem.

Dvounosníkový mostový jeřáb GIGA typ GDMJ 40t/25,4m při manipulaci se svitky

O firmě Nypro hutní prodej, a.s.Vizualizace dvounosníkového mostového jeřábu GIGA typ GDMJ 40t/25,4m

Akciová společnost NYPRO hutní prodej je rodinnou firmou zabývající se velkoobchodním prodejem celého základního sortimentu hutních materiálů. V loňském roce oslavila 25 let působení na českém trhu. Sídlo firmy najdete v Malých Svatoňovicích u Trutnova, kde je i jeden ze skladů. V současné době ve firmě pracuje 136 zaměstnanců na třech střediscích v Česku – v Malých Svatoňovicích je sklad o celkové kryté ploše cca 6 500 m2, v Praze 10 – Hostivaři Nypro disponuje 16 000 m2 krytých skladových ploch a pro oblast Moravy a Slezska najdete sklad hutního materiálu v Přerově na ploše 18 000 m2. Přerovský sklad materiálu disponuje unikátním zařízením – příčnou dělicí linkou firmy Novastilmec, jenž umožňuje dělení za tepla i za studena válcovaných svitků do tabulí. Dělicí linka je osazena předrovnačkou a dvěma rovnačkami nové generace, což jí umožňuje dosahovat výbornou rovinnost nadělených tabulí plechů. K vybavení linky patří mimo jiné i vysoce výkonné oboustranné kartáčovací zařízení sloužící k čištění povrchů plechů a olejovací zařízení pro případnou konzervaci. Díky této unikátní technologii firma zásobuje svoje zákazníky kvalitním materiálem přesně podle jejich požadavků. „Kromě tohoto v Česku jedinečného stroje disponujeme i vlastní autodopravou a jsme tak doufám zajímavým partnerem v dodávce hutního materiálu," dodal na závěr seznámení s firmou pan Nývlt.

Manipulace s hutním materiálem v přerovském skladu Nypro

Detail zavěšeného svitku při transportu‌Přerovský sklad je od srpna 2013 nejnovější pobočkou, která není jenom skladovým místem, ale jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, disponuje automatickou linkou na dělení materiálu. Pro průchodnost skladu je důležitým vybavením správná manipulační technika. Sklad je umístěn v objektu bývalých Přerovských strojíren a v šesti lodích je obsluze pro manipulaci s hutním materiálem k dispozici 6 nových jeřábů značky GIGA a několik starších původních zařízení. K třem 14,5 tunovým mostovým jeřábům a dvěma upraveným 8 tunovým v letošním roce přibyl nejnovější přírůstek, a to dvounosníkový mostový jeřáb GIGA typ GDMJ 40t/25,4m. Starý zrekonstruovaný jeřáb v lodi příjmu svitků totiž přestával kapacitně zvládat návoz materiálu, a tak se ve firmě Nypro rozhodli v této sekci posílit manipulaci s materiálem a investovat do nového vybavení. Nový jeřáb je osazen v lodi, kterou probíhá kolejová vlečka a slouží tak k vykládce svitků plechu při návozu z hutí jak z vagónů, tak i z kamionů. Podle potřeby výroby jeřáb obsluha využívá i pro navážení svitků na linku.

‌Proč jste si vybrali právě jeřábovou společnost GIGA?

Příčná dělící linka Novastilmec pro dělení za tepla i za studena válcovaných svitků do tabulí s balením plechů‌Zcela jednoduše, společnost GIGA uspěla ve výběrovém řízení na osazení našeho skladu novými jeřáby. Se společností GIGA sice spolupracujeme řadu let, ale ke každé větší investici provádíme klasické výběrové řízení, kde mají šanci uspět i další firmy z oboru. První zařízení od tohoto výrobce u nás pracuje již od roku 1996, kdy jsme vybavovali jeřábovou technikou sklad v Malých Svatoňovicích. Tam jsou jeřáby osazeny kladkostroji značky GIGA. Další zakázku jsme se společností GIGA realizovali v roce 2008 v hostivařském skladě, kde se její technici podíleli na rekonstrukci a vybavení několika jeřábů a jak jsem se již zmínil, zatím poslední zakázkou bylo vybavení skladu v Přerově. Velmi kladné reference našich spolupracovníků z Prahy a Svatoňovic byly jedním z několika kritérií výběrového řízení.

 

Detaily instalovaného mostového jeřábu Giga

Vraťme se k nejnovějšímu přírůstku v manipulaci – dvounosníkovému mostovému jeřábu GIGA s nosností 40 tun

Mostový jeřáb GIGA s nosností 14,5 tuny s magnety pro transport profilových polotovarůJsme obchodní společností, a proto je pro nás důležitá otázka hospodaření s financemi. A to i v případě nových investic do manipulační techniky je důležitý poměr cena/výkon při dodržení zadaných parametrů. Toto všechno dodávka 40 tunového jeřábu GIGA splnila. O investici jsme rozhodli ve 2. čtvrtletí minulého roku a od uzavření smlouvy o dodávce po zprovoznění jeřábu to k naší spokojenosti dodavateli trvalo 4 měsíce. Kompletně oživen a předán do provozu byl mostový jeřáb v lednu 2017. V současné době je jeřáb dispozici v bezproblémovém dvousměnném provozu.

Dvounosníkový mostový jeřáb GIGA typ GDMJ 40t/25,4m a jeho vybavení

Zajeřábování haly ve dvou úrovních – nahoře vidíte mostový jeřáb GIGA s nosností 14,5 tuny se zavěšeným přípravkem pro trasport plechů, níže je obsluze k dispozivci pomocný jeřáb s nosností 8 tun

Instalovaný jeřáb jezdí po původní jeřábové dráze. Dvounosníkový mostový jeřáb GIGA disponuje nosností kladkostroje 40 tun, nosností na kleštích 35 tun, rozpětím 25,4 metru a výškou zdvihu 14 metrů. Rychlost zdvihu je 0–10–12 m/min s plynulou momentovou regulací, rychlost pojezdu kočky je 0–30m/min a rychlost pojezdu mostu 0–80m/min s plynulou regulací. Jeřáb je dimenzován pro na-skladnění minimálně 7 000 tun materiálu. Jeřáb je obsluhou ovládán rádiovým dálkovým ovládáním HBC s pákovými ovladači v provedení pro uchycení k pasu jeřábníka. Obsluha tak má neustálý zcela dokonalý přehled o jeřábu i břemeni. Přesný pojezd zajišťují elektromotory s převodovkami značky SEW-Eurodrive. Rychlost zdvihu i pojezdů je regulována frekvenčními měniči Pro bezpečnou a přesnou manipulaci je jeřáb vybaven i lanovou stabilizací břemene, která je funkční jak ve směru pojezdu jeřábu, tak i ve směru pojezdu kočky. Protože je jeřáb osazen v nevytápěné hale, výrobce garantuje jeho provoz v teplotním rozmezí –20 až +40 °C. Mostový jeřáb je v souladu s ČSN ISO 12482-1 vybaven i systémem monitorování a registrace pracovního stavu jeřábu GIGAtronic se softwarem GIGAsoft. Data ze zařízení GIGAtronic lze dálkově stahovat přes radiomodem GIGADECT. Součástí je jeden přijímač a vysílač do jeřábu. Přijímač může komunikovat až s 10 jeřáby osazenými systémem GIGAtronik. Ke kvalitní manipulaci byl jeřáb osazen obchodní jeřábovou váhou od firmy Schenck s velkoplošnou zobrazovací jednotkou. Pro lepší komfort obsluhy slouží i instalované osvětlení čtyřmi LED světly a pro zajištění bezpečnosti je vybaven optickým protisrážkovým zařízením.

‌Jak máte postaráno o servis jeřábů?

Na nejnovější dvounosníkový mostový jeřáb máme od výrobce záruku v délce tří let. Na starší zařízení máme uzavřenou smlouvu o servisních prohlídkách. Z historie našeho obchodního vztahu se společností GIGA však mohu říct, že na dodaných jeřábech a komponentech nedošlo k zásadním chybám a servis tak nemusel řešit mimořádné události. Vzhledem k zaměření naší produkce a stálému dvojsměnnému provozu je pro nás důležité mít funkční manipulační techniku plně k dispozici. Jakákoli chyba by měla za následek nežádoucí výpadek ve výrobě a následné ekonomické škody. Proto je pro nás důležitá kvalita dodávaných zařízení.

Jsou nějaké další možné výhody spolupráce s firmou GIGA?

Není zanedbatelný aspektem i fakt, že společnost GIGA pro svoje jeřáby nakupuje hutní materiál také z našeho skladu. Dochází tak k žádanému efektu vzájemného obchodu a podpory.


O společnosti GIGA, spol. s r.o.

V současné době společnost GIGA nabízí celé spektrum zdvihací techniky: jednonosníkové a dvounosníkové mostové jeřáby, poloportálové a portálové jeřáby, podvěsné jeřáby, otočné jeřáby, elektrické lanové a elektrické řetězové kladkostroje, vrátky a komponenty pro stavbu jeřábů, včetně unikátního zařízení pro sledování provozních stavů jeřábů - GIGAtronic.

I nadále pokračuje v trendu vývoje kladkostrojů a jeřábů vlastní konstrukce tak, aby splňovaly ta nejpřísnější kritéria, která jsou od nich zákazníky očekávaná. Uplynulé období i současnost ukazují, že společnost GIGA, spol. s r.o. je tvrdou konkurencí na českém trhu a vybudovala si dominantní postavení mezi výrobci zdvihacích zařízení.

www.gigasro.cz
nyprohutni.cz

Napište si o cenu hutního materiálu!

Informace o ochraně osobních údajů

Pro rychlejší komunikaci, prosím, uveďte rozměry (výška, tloušťka, délka atd.) množství a místo dodání.

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do jednoho pracovního dne. Většinou to ale bývá do pár hodin.

* Nutné vyplnit